GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Assietter 3536159
*
nr 353 6159
Assietter
6 st, Bo fajans, Gefle, (lättare nagg)
Utrop:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 21 mars 2005
kl 16:00:00
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: assiett assietter bo fajans bo fajansfabrik bobergs fajansfabrik bofajans desserttallrik gefle keramik lättare nagg svensk keramik svenska keramiker tallrikar
-
4033 Assietter mm
25 del ca, omkring 1900, slipad kristall, diameter..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:13
*
Assietter
nr 353 6159
Assietter
6 st, Bo fajans, Gefle, (lättare nagg)
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Sista tid för bud online: |
måndag 21 mars 2005 |
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: assiett assietter bo fajans bo fajansfabrik bobergs fajansfabrik bofajans desserttallrik gefle keramik lättare nagg svensk keramik svenska keramiker tallrikar
-
4033 Assietter mm
25 del ca, omkring 1900, slipad kristall, diameter..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:13